Bild: astronomi2009.seAstronomiårets festhelg 100 timmar astronomi pågår för fullt. Gårdagens teleskopvisningar i Stockholm, Lund och Uppsala drog stor publik och det är bara de jag känner till.

Nu på webben kan man se livesändningar från världens största och bästa teleskop. Den mest pålitliga adressen visar sig vara www.ustream.tv/channel/100-hours-of-astronomy. Lite inspelat material blir det visst också såklart men känslan att det händer nåt är ändå rätt påtaglig. I Sverige visas sändningarna live på storbildsskärm på Immanuelskyrkan i Halmstad och nu även på AlbaNova i Stockholm.

Om liveströmmen slutar funka så finns de förinspelade inslagen hos ESO. Statusmeddelanden hittar man på Twitter-flödet @telescopecast.

Alternativt så kan man se världens alla mikroblogginlägg om de 100 timmarna på www.jodcast.net/100hours.html